Imate jaku bol s donje strane pete? Ujutro, kada se probudite i ustanete, bol postane izrazito jaka i ne možete stati na nogu? Bavite se profesionalnim ili rekreativnim trčanjem te tijekom i nakon aktivnosti osjećate jaku bol u peti? Provodite puno vremena na nogama i osjećate bol u području pete i stopala? Nosite ravnu i tvrdu obuću te tijekom hodanja osjećate bol u peti? Zbog oštre i sijevajuće boli ne možete obavljati svakodnevne aktivnosti niti se baviti sportom?
Ako je Vaš odgovor “DA” na navedena pitanja, postoji velika mogućnost da imate petni trn.
Vjerojatno ste već čuli za ovo stanje, a u ovom blogu detaljno ćemo objasniti što je petni trn, kako nastaje, kako se dijagnosticira te koji su najbolji načini liječenja.
Što je petni trn?
Calcar calcanei latinski je naziv za petni trn, jedno od najčešćih bolnih stanja povezanih s petom. Sam naziv simbolično opisuje stanje u kojem osobe s ovom dijagnozom osjećaju kao da imaju “trn” u peti. Na RTG snimkama često je vidljiva koštana izraslina koja izgledom podsjeća na trn. Ova izraslina (osteofit) formira se na donjoj strani pete (calcaneus) kao posljedica degenerativnih promjena ili prekomjernog opterećenja plantarne fascije.
Petni trn – RTG snimak
Vrste petnog trna
Petni trn raste iz koštanog zadebljanja s donje strane petne kosti. Prema obliku ga dijelimo na dva tipa:
- Pravilan trokutasti petni trn – raste iz šire baze koja je okrenuta prema petnoj kosti i završava trnom usmjerenim prema mekom tkivu. Ovaj oblik obično uzrokuje jaču bol.
- Nepravilan petni trn – nema oštro ograničen rub i najčešće uzrokuje manju bol.
Kako bismo razumjeli nastanak petnog trna, važno je poznavati anatomiju stopala. Ključnu ulogu u ovom procesu ima plantarna fascija – tanko, ali čvrsto vezivno tkivo koje se lepezasto širi od petne kosti prema prstima. Plantarna fascija stabilizira stopalo, sudjeluje u apsorpciji opterećenja te omogućava propriocepciju. (1) Kada se prekomjerno rasteže, dolazi do mikrotrauma i upale, što može potaknuti stvaranje koštane izrasline – petnog trna.
Petni trn često je povezan s plantarnim fascitisom, upalnim stanjem plantarne fascije, iako se može razviti i bez prisutne upale. (2)
Petni trn ne možemo opisati kao pravu kost nego kao nakupinu kalcifikata i osifikaciju hvatišta plantarne fascije na kost. Samim time petni trn nije izrazito tvrda koštana tvorba. O njenoj tvrdoći, vremenu nastanka i trajanju problema ovisi i njegova razgradnja i rješavanje problema.
Mjesto gdje se javlja petni trn u odnosu na plantarnu fasciju
Faktori rizika za nastanak petnog trna
Glavni rizični faktori uključuju:
- stariju životnu dob,
- prekomjernu tjelesnu težinu,
- nošenje neadekvatne obuće bez potpore,
- dugotrajno stajanje ili hodanje na tvrdim površinama,
- deformacije stopala (ravna stopala, izdubljena stopala, čukljevi, čekićasti prsti),
- intenzivne sportske aktivnosti poput trčanja i skakanja.
Zanimljiva je činjenica da se petni trn u mlađoj dobi (ispod 50-e godine) javlja češće kod žena, a u odrasloj dobi podjednako u oba spola. Pretpostavka tome je da žene u mlađoj dobi češće nose visoke potpetice koje mogu ponekad dovest do stvaranja trna. Osim toga, mnoga istraživanja dokazuju da rizik za pojavu petnog trna raste s povećanjem tjelesne mase. Tako je u jednom istraživanju navedeno da 46% osoba koje imaju trn u peti imaju i povećanu tjelesnu težinu. Također, dokazano je da se trn u peti češće viđa kod osoba s ravnim stopalima kod kojih je uočena pretjerana pronacija, odnosno upadanje stopala prema unutra (3).
Simptomi petnog trna
Simptomi koji pacijente dovode liječniku ili fizioterapeutu uključuju:
- intenzivnu bol u peti, posebno ujutro pri prvom koraku,
- bol nakon dužeg stajanja ili hodanja,
- osjećaj peckanja, nelagode ili “iglica” u području pete,
- pogoršanje boli tijekom fizičkih aktivnosti poput trčanja i skakanja.
Bolove možemo podijeli na one u akutnoj fazi i u kroničnoj fazi.
- Akutna faza – bolovi su intenzivni i nagli
- Kronična faza – intenzitet boli je niži i pojavljuje se postepeno, bol je tupa i može trajati tijekom cijelog dana, često nastaje kao rezultat netretiranja ili pogrešnog liječenja (4).
Dijagnoza petnog trna
Dijagnoza se postavlja na temelju:
- Kliničkog pregleda – liječnik ili fizioterapeut uzima anamnezu, provodi palpaciju pete i traži bolna područja.
- Radiološke obrade (RTG snimke) – jasno prikazuje prisutnost koštane izrasline, ali sama prisutnost izrasline ne mora nužno značiti bolnost.
- Ultrazvuka – koristi se za procjenu upale plantarne fascije i okolnih tkiva te može dodatno potvrditi prisutnost koštane izrasline.
S obzirom na činjenicu da bol u peti može ukazivati na mnoga druga stanja, vrlo je bitno napraviti detaljnu anamnezu i fizikalni pregled kako bi dijagnoza bila valjana.
Prikaz petnog trna na RTG-u
Kako rješavamo Vaš problem u Poliklinici Medical Body Balance?
Liječenje petnog trna uglavnom je konzervativno i usmjereno na smanjenje boli, upale te rasterećenje pete. Cilj fizikalne terapije nije nužno uklanjanje same izrasline, već povećanje funkcije stopala i smanjenje boli. (5)
U našoj Poliklinici, nakon detaljne fizioterapijske procjene, izrađujemo individualni plan terapije koji može uključivati:
- Terapiju udarnim valom (Shockwave Therapy),
- Indiba Activ Therapy (tecar terapija),
- Obloge,
- Ortopedske uloške – prilagođene uloške s mekim slojem na području pete.
Dodatne metode i tehnike koje koristimo:
- manualna terapija ili miofascijalna terapija,
- Dry Needling, IASTM, Cupping,
- fizikalne procedure (ultrazvuk, laser, TENS),
- individualne ciljane vježbe.
Ako konzervativne metode ne daju zadovoljavajuće rezultate, pacijente upućujemo na “blokadu” – injekciju kortikosteroida u područje petnog trna.
Važno je napomenuti da se metode liječenja prilagođavaju svakom pacijentu individualno kako bi se postigli najbolji mogući rezultati.
Ako imate simptome petnog trna, ne odgađajte pregled! Pravovremeno liječenje može značajno smanjiti bol i poboljšati kvalitetu Vašeg života.
Udarni val (Shockwave Therapy)
Terapija udarnim valom koristi akustične valove za stimulaciju procesa cijeljenja tkiva. Primjenom udarnog vala kod dijagnoze petnog trna ne dolazi do razbijanja samog trna te je proces samog djelovanja puno složeniji. Dolazi do kapilarizacije samog područja te do stvaranja manjeg upalnog procesa koji posljedično razgrađuje petni trn i time potiče resorpciju petnog trna.
Učinci udarnog vala su:
- poboljšava cirkulaciju
- posljedično smanjuje bol i upalu
- potpomaže regeneraciju oštećenog tkiva.
Pacijenti se osjećaju značajno bolje već nakon nekoliko tretmana.
Indiba Activ terapija je napredna tehnologija koja koristi radiofrekvencijsku energiju za:
- poboljšanje mikrocirkulacije
- ubrzavanje regeneracije tkiva
- smanjenje boli i oteklina
- smanjenje upalnog procesa.
Zahvaljujući dubinskom djelovanju, Indiba ima pozitivan učinak na kronične probleme poput petnog trna.
Ortopedski ulošci
Ortopedski ulošci sa specijalno dizajniranom rupom ispod područja trna ili ulošci sa mekšim slojem spužve na sredini pete smanjuju pritisak na bolno mjesto te na taj način omogućuju bezbolan hod te olakšavaju izvođenje svakodnevnih aktivnosti.
Zašto su bitni ortopedski ulošci?
- pružaju dodatnu potporu stopalu
- smanjuju bol tijekom hodanja
- sprječavaju daljnje pogoršanje problema
- ispravljanju hipersupinaciju stopala (prekomjerno upadanje stopala prema unutra).
U našu Polikliniku možete doći na dijagnostiku stopala i izradu personaliziranih ortopedskih uložaka. Sam tretman obuhvaća fizioterapijsku procjenu, digitalnu analizu stopala za vrijeme stajanja i hoda te 3D skeniranje stopala. Nakon same dijagnostike, kroz nekoliko dana, dobit ćete uložak koji je savršeno prilagođen Vašim potrebama. Više o orotpedskim ulošcima možete saznati na www.ortopedski-ulosci.hr
Prevencija
Prevencija je izuzetno bitna i igra veliku ulogu u sprječavanju nastanka petnog trna. Bitne stvari s kojima možete prevenirat nastanak petnog trna su:
- briga o redovitoj fizičkoj aktivnosti
- odabir kvalitetne obuće
- korištenje kvalitetnih ortopedskih uložaka
- istezanje mišića potkoljenice te Ahilove tetive
- održavanje odgovarajuće tjelesne težine
- izbjegavanje sjedilačkog načina života i dugotrajnog stajanja
- provođenje korektivnih vježbi ako radno mjesto zahtijeva dugotrajno stajanje ili sjedenje
Zaključak
Vrijeme je za korak bez boli! Petni trn može biti izazovan i nelagodan, ali uz pravovremenu dijagnozu i ciljano liječenje moguće je postići značajno olakšanje i vratiti se svakodnevnim aktivnostima. Bilo da odaberete terapiju udarnim valom, Indibu, prirodne obloge ili ortopedske uloške, važno je konzultirati stručnjaka koji će prilagoditi terapiju vašim potrebama. Ne odgađajte rješavanje boli! Kontaktirajte nas danas i napravite prvi korak prema zdravim stopalima!
Literatura:
- Stecco, C., Corradin, M., Macchi, V., et al. (2013). Plantar Fascia Anatomy and Its Relationship with Achilles Tendon and Paratenon. Journal of Anatomy, 223, 665-676. Dostupno na: https://doi.org/10.1111/joa.12111
- Wearing SC, Smeathers JE, Urry SR, et al. (2006) The pathomechanics of plantar fasciitis. Sports Med 36, 585–611.Dostupno na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16796396/
- Kirkpatrick J, Yassaie O, Ali Mirjalili S, (2017.). The plantar calcaneal spur: a review of anatomy, histology, etiology and key associations. Journal of Anatomy, 743-751. Dostupno na: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5442149/
- Brody B (1962). Progressive changes in the pathology of a heel spur. J Am Podiatry Assoc 52, 754–755.Dostupno na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/13873328/
- Duvries HL (1957) Heel spur (calcaneal spur). AMA Arch Surg 74, 536–542.Dostupno na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/13410327/